forex trading logo

Форма за вход



Home Начало История
История ПДФ Печат Е-мейл

Основно училище „Любен Каравелов” е едно от най-старите учебни заведения в град Русе. Възниква като самостоятелно класно девическо училище с три отделения през 1870 година, когато Общината взема решение за построяване на сграда на Девическото училище в двора на старото училище, бивша Епископия. Необходимите средства за строежа и обзавеждането са набирани предимно от частни дарения и от представления на Певческото дружество. Най – големи суми даряват русенците Васил Радев, Йосиф Дайнелов, братя х.Петкович. Сред дарителите се срещат имената  на чужди консули и на известния книжар Хр.Г.Данов. Момичетата са се обучавали по специална програма на девическите училища. През първоначалния период в класното девическо училище с възрожденски ентусиазъм работят Никола Попов, Екатерина Петко Каравелова, Магдалена Михалаки Георгиева, Антонина Мамарчева и др.

След Освобождението името и авторитетът на девическото училище  нарастват. Първата дописка на летописната книга от 1909 година документира отделянето на първите три класа от Девическата гимназия „Княгина Евдокия” с отделен директор и 16 учители. В следващите години броят на паралелките  се увеличава и това налага училището да се помещава  в двете сгради. В приблизително такъв вид първата девическа прогимназия в град Русе съществува до 1922 година, когато се превръща във Втора смесена прогимназия и с това се слага край на девическия период на училището. През 1928 год. се надстроява вторият етаж на новата сграда, а старата се събаря. Ако се съди от печата в летописната книга, известният наш публицист и революционер Любен Каравелов става Патрон на училището през учебната 1932 – 1933 год. През 1936 год. е закрито първоначалното училище „Поп Нил” и учениците му идват във Втора прогимназия „Любен Каравелов”. От тази година училището носи наименованието Второ народно основно училище „Любен Каравелов”.

През 30 – те и 40 – те години на ХХ век училището е било методически център за квалификация на учителите от град Русе. Всяка година са се провеждали педагогически конференции, на които са се изнасяли реферати и открити уроци. Като училище, което се намира на брега на река Дунав, в старата централна махала „Варош”, в него са се обучавали деца на тогавашния русенски елит.

Статутът на училището не се променя и след реформите на образованието по

време на социализма. Запазва се и неговият авторитет като елитно учебно заведение с висококвалифицирани учители и успяващи ученици в областта на науката, изкуствата и спорта.

През 1981 год. училището се премества в новопостроената сграда на улица „Велико Търново” 19, където се помещава и до сега.

По случай 100 - годишния юбилей през 1970 година, за постигнати високи резултати в учебно – възпитателния процес, училището е наградено с орден „Кирил и Методий” І степен. През ноември 2010 година  тържествено се отбеляза 140 годишнината от основаването на училището.

 

 

Анкета

Каква е причината да изберете училище Л.Каравелов?
 

Кой е тук?

В момента има 13 посетителя в сайта


Новости

Популярно

Важни новини

Коледен базар

Коледен базар

На 18 декември във фоайето на училището тържествено бе открит Коледен базар. Тази година той бе под надслов „На Коледа стават чудеса“. С много въображение и сръчност, с помощта на своите родители и учители, децата бяха изработили красиви коледни аксесоари и лакомства: декорации за елха, сувенири, коледни картички и много сладкиши. В навечерието на най-светлия християнски празник всички бяха обединени от порива към добротворство.

По инициатива на Ученическия съвет събраните средства ще послужат за обогатяване на материалната база на училището, както и за подпомагане на деца в нужда. Идеята получи пълна подкрепа от страна на учителите и родителите. Голяма част от коледни изделия бързо бяха изкупени, защото няма по-ценен подарък от този, който е изработен с много желание и въображение от сръчните детски ръце.

Събитието се превърна в истински коледен празник. Преслава Ненкова изпълни на цигулка „Тиха нощ, свята нощ“. Кристина Баракова поздрави присъстващите с коледна песен. Много настроение и усмивки предизвика Дунавското хоро на петокласниците Веси, Калоян, Иванина и Вероника. С благопожелание за здраве, успехи и късмет Калоян Василев сурвака госпожа Росица Рангелова, директор на училището, и господин Калинов – председател на Училищното настоятелство.

 

 

Продължава...

Изграден с помощта на Joomla!. Създаден от: Георги Георгиев.