Как трябва да изглежда България пред очите на света? Какъв отговор дава на този въпрос пътеписът на Алеко Константинов “До Чикаго и назад”? Какви предмети и знаци за българския живот, индустрия и култура бихме подбрали, за да представим България пред света днес?
На тези въпроси въпроси търсиха отговор седмокласниците от ОУ “Любен Каравелов”, докато в часовете по литература изучаваха пътеписа на Алеко Константинов “До Чикаго и назад”.
В класрум беше поставено задание за изготвянето на триизмерни макети на българския павилион и “бараката” на Айвазиян, следвайки описанията им в художествения текст. Нямаше ограничение за използваните материали, целта беше макетите да съдържат възможно повече детайли от описанието на предметната обстановка.
Децата изработиха макети на “българските места” на Чикагското изложение от 1893 година, използвайки различни материали – картон, дърво, хартия, прежда и др.
В час по литература учениците представиха своите проекти, като обясниха детайли от работата си – какво ги е затруднило, откъде са черпили допълнителна информация, дали са получили помощ от родителите си.
Във фойето на училището беше подредена изложба на триизмерните макети, които предизвикаха искрен интерес от страна на по-малките ученици.
В час по КМИТ седмокласниците, разделени на екипи, изработиха презентации, в които изложиха своята гледна точка за “лицето” на България пред света. В час по литература (ИУЧ) всеки екип представи презентацията си.
Този проектно-базиран урок улесни изучаването на литературна творба, която учениците традиционно считат за непонятна и “скучна”.
