forex trading logo

Форма за вход



Home За училището История
История ПДФ Печат Е-мейл

Основно училище „Любен Каравелов” е едно от най-старите учебни заведения в град Русе. Възниква като самостоятелно класно девическо училище с три отделения през 1870 година, когато Общината взема решение за построяване на сграда на Девическото училище в двора на старото училище, бивша Епископия. Необходимите средства за строежа и обзавеждането са набирани предимно от частни дарения и от представления на Певческото дружество. Най – големи суми даряват русенците Васил Радев, Йосиф Дайнелов, братя х.Петкович. Сред дарителите се срещат имената  на чужди консули и на известния книжар Хр.Г.Данов. Момичетата са се обучавали по специална програма на девическите училища. През първоначалния период в класното девическо училище с възрожденски ентусиазъм работят Никола Попов, Екатерина Петко Каравелова, Магдалена Михалаки Георгиева, Антонина Мамарчева и др.

След Освобождението името и авторитетът на девическото училище  нарастват. Първата дописка на летописната книга от 1909 година документира отделянето на първите три класа от Девическата гимназия „Княгина Евдокия” с отделен директор и 16 учители. В следващите години броят на паралелките  се увеличава и това налага училището да се помещава  в двете сгради. В приблизително такъв вид първата девическа прогимназия в град Русе съществува до 1922 година, когато се превръща във Втора смесена прогимназия и с това се слага край на девическия период на училището. През 1928 год. се надстроява вторият етаж на новата сграда, а старата се събаря. Ако се съди от печата в летописната книга, известният наш публицист и революционер Любен Каравелов става Патрон на училището през учебната 1932 – 1933 год. През 1936 год. е закрито първоначалното училище „Поп Нил” и учениците му идват във Втора прогимназия „Любен Каравелов”. От тази година училището носи наименованието Второ народно основно училище „Любен Каравелов”.

През 30 – те и 40 – те години на ХХ век училището е било методически център за квалификация на учителите от град Русе. Всяка година са се провеждали педагогически конференции, на които са се изнасяли реферати и открити уроци. Като училище, което се намира на брега на река Дунав, в старата централна махала „Варош”, в него са се обучавали деца на тогавашния русенски елит.

Статутът на училището не се променя и след реформите на образованието по

време на социализма. Запазва се и неговият авторитет като елитно учебно заведение с висококвалифицирани учители и успяващи ученици в областта на науката, изкуствата и спорта.

През 1981 год. училището се премества в новопостроената сграда на улица „Велико Търново” 19, където се помещава и до сега.

По случай 100 - годишния юбилей през 1970 година, за постигнати високи резултати в учебно – възпитателния процес, училището е наградено с орден „Кирил и Методий” І степен. През ноември 2010 година  тържествено се отбеляза 140 годишнината от основаването на училището.

 

 

Анкета

Каква е причината да изберете училище Л.Каравелов?
 

Кой е тук?

В момента има 10 посетителя в сайта


Новости

Популярно

Важни новини

КАРАВЕЛОВИ ДНИ

Факелно шествие за празника на ОУ "Любен Каравелов"

Факелно шествие на 10 ноември, е последното от поредицата събития, с които учениците отбелязват годишнината от рождението на Любен Каравелов.

В 17,30 часа малките улички около училището са необичайно оживени – деца, родители, учители, а по-наблюдателните отчитат присъствието на официални лица.

Осветлението в сградата на училището внезапно изгасва, свети само екранът, на който стои ликът на великия българин. Общинският духов оркестър свири „Мила Родино“. После настъпва сумрачна тишина, за кратко. Прокънтява команда, изречена с категоричен мъжки глас. Под звуците на „Ботев марш“ мъже в четнически дрехи, представители на три организации - Сдружение за патриотично възпитание „Приказка за България“, Дружество за исторически възстановки „Традиционер“ и Първа русенска чета „Ангел Кънчев“, застават на почетен караул около паметника на Любен Каравелов. Със сериозни лица ги следват момчета от седми клас, които носят факли. Знаменната група застава пред входа на учебното заведение. Зазвучава училищният химн „Хубава си, моя горо“ в изпълнение на Кристина Баракова. Присъстващите пригласят на талантливото дете.

Обществени фигури са уважили с присъствието си патронния празник. Областният управител Галин Григоров и заместник кметът Димитър Наков връчват поздравителни адреси в знак на уважение към професионализма и човешките качества на госпожа Росица Рангелова, директор на училището. На тържеството присъстват и народният представител Искрен Веселинов, както и началникът на Регионалното управление по образование госпожа Росица Георгиева.

Честваме 183 години от рождението на Каравелов – един от най-видните будители и водачи на нацията. Достоен българин, горещ родолюбец, прогресивен общественик, талантлив белетрист и публицист, една от най-ярките личности на Българското възраждане. Слушаме думите на водещите и се взираме в кадрите със снимките на народните будители. Пренасяме се в друго време – смутно, размирно, метежно.

„Обичам те, мое мило Отечество!...“ - внезапно от всички страни ученици, увлечени от магията на момента, започват да редят думите, които Каравелов посвещава на България и родния край. Кадрите ни отвеждат в Копривщица - сгушена под връх Богдан, кротко прилегнала до река Тополница, родена сякаш от самата планина, за да я разхубави. Детските гласове подемат думите на прочутото Каравелово стихотворение „Хубава си, моя горо“. Великият копривщенец отдавна и завинаги е заел своето достойно място в пантеона на най-великите синове на България.

Водещите приключват изложението си, тържеството е към края си, но никой не тръгва. Дошъл е най-важният момент – на клетвата. Госпожа Росица Рангелова изрича думите, а децата ги запечатват в сърцата си, заклевайки се:

· Да обичат своето училище

· Да пазят и обогатяват неговите традиции

· Да носят с чест името „каравеловец“

· Знанието да бъде тяхната сила

· Да бъдат победители

· Да бъдат горди и свободни духом хора

· Да бъдат достойни българи

Почетният залп от пушките на мъжете в четнически дрехи ни връща в реалността.

В небето плисва светлина. Заря! Възторжените детски гласове и грейналите от щастие детски лица напомнят, че сме свободни.

Свободни сме! Но ние, каравеловци, знаем и помним, че трябва да отстояваме и

да пазим онази „свобода външна и вътрешна, умствена и веществена“, такава, каквато бленуваше Каравелов.


Автор: Светла Тодорова, учител по български език и литература в ОУ "Любен Каравелов"

 

Продължава...

Изграден с помощта на Joomla!. Създаден от: Георги Георгиев.